Ortaokul fen bilimleri dersi konu anlatımları, TEOG sınavlarına hazırlık rehberi...

>> >>>>>>>>>>>>>> Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür.Hayal gücü ise her yere... EİNSTEİN

01 Temmuz 2012

BAKAN DİNÇER'İN AÇIKLAMASI

KAYNAK:Anadolu Ajansı-meb haberler
29.06.2012-14:17Bakan Dinçer:
-Çok büyük ihtimalle Ağustos ayının sonuna doğru 40 bin öğretmen atamasını gerçekleştirmiş olacağız
 -Öğretmenlerin özür grubu atamalarda mağduriyet yaşamaması için kıdem süresinin hesaplanmasında   
-30 Eylül'ü limit olarak belirleyeceğiz
-Önümüzdeki yıldan itibaren KPSS'yi genel kültür, eğitim bilimleri ve alan sınavı olmak üzere üç ayrı bölüm halinde yapacağız.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, öğretmen atamaları ve zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasına ilişkin çalışmalar hakkında Anadolu Ajansı muhabirinin sorularını yanıtladı.
''40 bin öğretmen ataması ne zaman yapılacak?'' sorusu üzerine Bakan Dinçer, torba kanunda yer aldığı gibi bu yıl içinde 40 bin öğretmen ataması yapılacağını anımsattı. Bakan Dinçer, ''Bu bizim için olumlu ve mutluluk verici bir durum oldu. Bu sene hükümetimiz 17 bin kadroyu şubat ayında, 40 bin kadroyu da şimdi vererek belki de tarihimizdeki en yüksek kadroyu tahsis etmiş oldular. Aslında gönlümüz, hemen işlemleri tamamlayıp öğretmenlerimizi almayı arzu ediyor ama bunun bir alt yapı çalışması olacak'' diye konuştu.

Öğretmen atamaları
Atamaya ilişkin kılavuzun yayınlanacağını belirten Bakan Dinçer, atamalar için başvuru süresinin de ilerleyen zamanda belirlenerek duyurulacağını söyledi. Bakan Dinçer, ''Kanun Hükmünde Kararname ile öğretmen alımlarını biz Ağustos ayında yapmayı düzenlemiştik. Dolayısıyla çok büyük ihtimalle Ağustos ayının sonuna doğru alımları gerçekleştirmiş olacağız'' dedi.
''En çok hangi branşlarda öğretmen alımı yapılması öngörülüyor?'' sorusu üzerine ise Bakan Dinçer, ''Şu anda kesin belli değil ama yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Özellikle 4 4 4'ten sonra ve bir de seçimlik derslerin konulmasıyla ilgili düzenlemelerden sonra ihtiyaç için ayrı bir çalışmayı yürütüyoruz. Muhtemelen onu da Ağustos ayının başına kadar bitirmiş oluruz'' diye konuştu.

Kıdem süresi hesaplamasında değişiklik
Bakan Dinçer, ''Özür grubu atamalar ne zaman yapılacak?'' sorusu üzerine ise şunları kaydetti: ''Daha önceden Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerini daha erken alabiliyordu. Ağustos ayının başında veya Temmuz ayında öğretmen alabiliyordu. Dolayısıyla kıdem yılı hesaplanırken veya stajyerliğin kalkıp da memur olma şartıyla ilgili düzenlemeler hesaplanırken 30 Ağustos limit olarak belirlenmişti. Yönetmeliklerimizde de böyle durum. Ancak şimdi biz öğretmenlerimizi Ağustos ayı sonuna doğru aldığımız için büyük bir ihtimalle yönetmelikte bir değişiklik yapacağız ve bunu 30 Eylül'e çekeceğiz. Yine atamayı Ağustos ayında yapacağız ama kıdem süresi, yıl tamamlamasıyla ilgili hesaplamada limit olarak 30 Eylül'ü belirleyeceğiz. Çok büyük bir ihtimalle bir mağduriyetin doğmayacağını düşünüyoruz.''
''KPSS'yi üç ayrı bölüm halinde yapacağız''
''Öğretmen alımlarında gelecek yıldan itibaren alan sınavının da dahil edileceğine'' ilişkin bir başka soruyu ise Bakan Dinçer, bu yıl öğretmenleri KPSS ile alacaklarını belirtti. Bakan Dinçer, ''Önümüzdeki yıldan itibaren yine KPSS olacak ama KPSS'yi üç ayrı bölüm halinde yapacağız. Onlar da genel kültür, eğitim bilimleri ve alan sınavı olacak. Üçünün puanından hareketle biz öğretmen alacağız. Dolayısıyla önümüzdeki yıldan itibaren alacağımız öğretmenlerde alan sınavları yapılmış olacak'' diye yanıtladı. Bu sınavları yaklaşık 15-16 alanda yapmayı planlandıklarını ifade eden Bakan Dinçer, ''Ondan sonra alanların sayısını giderek artıracağız. Çünkü bu çok ciddi bir hazırlık gerektiriyor. Soru çalışması yapmayı gerektiriyor. O açıdan bakıldığında ilk tespitlerimize göre 15-16 alanda yapma şansımız yüksek görünüyor'' diye konuştu.

İlköğretime kayıtlar
Bakan Dinçer, ''İlköğretime kayıt sistemi ne zaman açılacak? Bu konuyla ilgili çalışmalar sürüyor mu?'' sorusunu şöyle yanıtladı: ''Çok büyük ihtimalle kısa zaman sonra bunları ilan edeceğiz. Çok yoğun bir çalışma var. Kayıtlarımızı elektronik ortamda, e-kayıt sistemiyle yapıyoruz. Bunları yapabilmek için de kanunun getirdiği yeni değişikliğe dayanarak okullardan hangilerinin ilkokul, hangilerinin ortaokul olacağının belirlenmiş olması gerekir. Ayrıca böyle bir ayrım yapılmayacaksa hangilerinde ilkokul ve ortaokulun birlikte yürütüleceğinin tespit edilmesi gerekir. Dolayısıyla bütün iller buna dair çalışmalarını tamamladılar. Bilişim ortamında bunların kayıtları giriliyor. Bu kayıtlar girildikten sonra yine biz elektronik olarak adrese dayalı kayıt sisteminden çocuklarımızın isimlerini alıp kayıtlarını aktaracağız. Zannediyorum 1 hafta, 10 gün içerisinde bu süreç tamamlanır.''
''Derslerin içerikleriyle ilgili düzenlemeleri Eylül ayına kadar tamamlamış olacağız''
''İlköğretimin yeni haftalık ders çizelgesine göre seçmeli ders programlarıyla ilgili çalışmalar ne aşamada?'' sorusu üzerine Bakan Dinçer, Talim ve Terbiye Kurulu'nun bütün seçmeli derslerle ilgili program hazırlamaya başladığını belirtti. Kurulun bununla ilgili ders kitabı konusunda alt yapı çalışmalarını da yürütmeye başladığını vurgulayan Bakan Dinçer, ''Derslerin içerikleriyle ilgili düzenlemeleri Eylül ayına kadar tamamlamış olacağız. Ancak ders kitaplarının yayınlanmasıyla ilgili hususlar zannediyorum biraz daha uzun sürecek, çok büyük ihtimalle ders kitaplarımız gelecek yıl hazırlanır'' diye konuştu.

Seçmeli dersler için öğretmen alımı
Bakan Dinçer, ''Kürtçe gibi yeni seçmeli dersler için öğretmen alımları nasıl yapılacak?'' sorusunu, ''Öğretmen atamasını bu dönem merkezden yapmayacağız. Daha çok yerel düzeyde belirleyeceğiz. Biz, hangi dersler için, ne tür niteliklerde ve hangi alan öğretmenleri girebilir, onların tespitini yapacağız. Orada yerel kaynaklarla, yerel ihtiyaçlara cevap verecek kararları yerel idare verecek, yani valilik ve il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri verecek. Dolayısıyla henüz onunla ilgili merkezden yapmamız gereken bir düzenleme yok''

Liselerin haftalık ders çizelgesinde değişiklik yok
''Liselerin haftalık ders çizelgesinde bir değişiklik yapılacak mı?'' sorusuna karşılık Bakan Dinçer, bu sene liseyle ilgili bir değişiklik yapılmayacağını, geçen seneki uygulamaların geçerli olacağını bildirdi. Okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması için her yıl düzenlenen yaz eğitim programlarına da ilişkin bilgi aktaran Bakan Dinçer, yaz döneminde okul öncesi eğitim için program yapılmasının çalışan velilere kolaylık sağlamak ve çocukların okula alışmalarını sağlamak için düzenlendiğini belirtti. İhtiyaç duyulan yerlerde, talebin olmasıyla yaz eğitim programlarının açıldığını belirten Bakan Dinçer, bunun gerekçesinin okula bir hazırlık çalışması olduğunu, daha önceden de yapıldığını ancak bu sene daha sistematik yapılacağını söyledi.

0 yorum: