Ortaokul fen bilimleri dersi konu anlatımları, TEOG sınavlarına hazırlık rehberi...

>> >>>>>>>>>>>>>> Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür.Hayal gücü ise her yere... EİNSTEİN

16 Haziran 2015

ÖZEL OKUL PUANLARI VE SONUÇLARI

Yabancı özel okullar bu yıl TEOG'u baz alacak, ancak kendi hesapladıkları puana göre öğrenci alacaklar. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi'ndeki (TEOG) değişikliklerden biri de yabancı özel okulların öğrenci seçimi ile ilgili değişiklikler.Bu yıl TEOG sınavlarının ağırlıkları ve derslerin katsayıları farklı hesaplanacak. 
Geçen yıl bu okullar TEOG'da Türkçe, matematik ve fen puan ortalamaları ile öğrenci kabul ediyordu. Hesaplamalarda birinci sınavın yüzde 30'u ve ikinci sınavın yüzde 70'i baz alınıyordu. Türkçe sınavı 3, matematik ve fen de 2 ile çarpılarak okullara girişte katsayılar belirleniyordu. Bu hesaplamaya 8'inci sınıf yıl sonu başarı puanı da ekleniyordu.
2015-2016 eğitim yılında uygulanacak sistem değişti. Milli Eğitim Bakanlığı  bu okulların yönetmeliklerini değiştirmesini ve nasıl öğrenci alacaklarını belirlemelerini istedi. Bu yıl yabancı özel okullar TEOG'u baz alarak kendi puanlarını hesaplayacak ve bu puana göre öğrenci alacaklar.
HER OKULUN KATSAYISI FARKLI OLACAK
Bu yıl TEOG sınavlarının ağırlıkları ve derslerin katsayıları farklı hesaplanacak. Bazı liseler TEOG'un 6 dersinden yapılan toplam 12 sınavın sonucunun tamamını kullanacak, okul notlarına yer vermeyecek. Bazıları ise tüm bu sınavların sonuçları ile birlikte okul notlarını da değerlendirecek. 
Yabancı özel okulların öğrenci tercihlerinde puan hesaplamalarını nasıl yapacağına yönelik detaylara bakalım. 
Amerikan Robert Lisesi :Türkçe ve matematik derslerinin ağırlığı 3, inkılap tarihi ile fen ve teknolojinin ağırlığı da 2 olacak. Birinci sınavların yüzde 30'u, ikinci sınavların da yüzde 70'i dikkate alınacak.
Üsküdar Amerikan Lisesi: Türkçe, matematik, fen ve inkılap tarihi derslerinden öğrenci alacak.
Öğrencilerin, 1'inci dönem TEOG sınavında bu derslerden aldıkları sonuçlar, 2'inci dönem TEOG sınav sonuçlarıyla toplanıp ikiye bölünecek. 4 dersin sınav sonuçları da eşit ağırlıkta hesaplanacak, farklı katsayı kullanılmayacak. 
Okul ortalamaları, puan hesaplamalarına dahil edilmeyecek. 
Alman Lisesi: Türkçe, matematik, fen ve teknoloji ile yabancı dil derslerinden yapılan 8 sınavın sonucunu dikkate alacak. Birinci ve ikinci dönem sınavların sonuçları yüzde 50 etkili olacak. Saint Georg Avusturya Lisesi6 dersten 12 TEOG sınav sonucu ve okul notları da kullanılacak. 
Özel Fransız liseleri 
(Saint Joseph, Notre Dame de Sion, İzmir Saint Joseph, Saint Michel gibi Fransız liselerinin tamamı)
Türkçe, matematik, fen ve teknoloji ile inkılap tarihi derslerinden yapılan toplam 8 sınavın sonucunu kullanacak. 
Birinci ve ikinci dönem yapılan sınavların etkisi yüzde 50 olacak. 
Okul notları dikkate alınmayacak. 
Özel İtalyan liseleri: 
TEOG sınavındaki 6 dersten yapılan toplam 12 sınavın tümünü kullanacak. 
Okul notları dikkate alınmayacak.
SONUÇLARI NE OLUR? 
İşte bütün bu değişiklikler ve farklı puan hesaplamaları aslında bazı öğrencilerin kaderini değiştirebilir.Geçmiş yıllardan farklı olan uygulamanın farkında olmak, arz ve talepleri öngörebilmek, devlet okullarını tercih edenlerin şimdilik olayın dışında kalması öğrencilerin okullara yerleşimini etkileyecektir.Bir önceki yıl puanlarının da bir önemi yok bu durumda.Bu yıl puanına uygun okulları tercih eden ve iyi takip edenler amacına ulaşabilir sanırım. 

0 yorum: