Ortaokul fen bilimleri dersi konu anlatımları, TEOG sınavlarına hazırlık rehberi...

>> >>>>>>>>>>>>>> Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür.Hayal gücü ise her yere... EİNSTEİN

16 Ağustos 2013

2013 SBS YEDEK ÖĞRENCİ KAYIT İŞLEMLERİ

Tatil ve sitedeki adres değişikliği gibi nedenlerle uzun süre yazamamıştım. Okullar açılmak üzere artık. Her ne kadar yazmaya fırsat bulamasam da tatilim boyunca gelişmeleri izledim. İzlenimlerimi sizlerle paylaşmak isterim.
Bu yıl SBS' ye giren öğrenciler için ve gelecek yıllarda SBS' ye girmeyecek, ancak yerine birçok sınavla yüzleşecek öğrenciler için üzülüyorum.Ne söylenmişti SBS kalkacak. Ne söylenmemişti SBS yerine birçok sınav gelecek. Alıştık artık. Buna rağmen yine de eğitim alanında yapılan değişikliklerden başımız dönüyor. Oysa eğitim alanında yapılacak her değişiklik için çok yönlü araştırmalar gereklidir. Sistemi değiştirmek ciddi bir iştir.Yapılan değişiklikler birkaç nesle zarar verebilir. En basit örnek okula başlama yaşı...Aslında doğru bir uygulamaydı ancak bizim toplumumuza uygun değildi. Özetle olan çocukluğunu, gençliğini yaşayamayan öğrencilere oluyor.   
Bu yıl sınava giren öğrencilerin birçoğu hayal kırıklığına uğradı. Asilden istediği okulu kazananlar dışında her öğrenci bence mağdur olacaktır. En üzücü olanı da gidecek okul bulamayanlar olacaktır, onların sistem kurbanı olarak okulsuz kalma olasılığı vardır.
Asil ve 1.yedeklerde izlenebilen  ciddi anlamda haksızlıklar var. Artık sınavların ve sonuçlarının adil olmadığını ve yeni gelecek sisteminde daha ciddi haksızlıklara yol açabileceğini düşünüyorum.
SBS' de iyi bir liseye yerleşmek için artık son günler. Özel okullara kaymalar nedeniyle birçok Anadolu lisesinin kontenjanı boş kaldı. İyi izleyenler ve tercihlerini en başından doğru yapanlar için mutlaka kazanamadıkları okullarda fırsatlar doğacaktır. Aşağıdaki tarihlerde yapılacak olan yedek yerleştirme işlemlerini iyi izlemelisiniz.
SBS Yedek Yerleştirme Sıra Takibi 
2013 SBS yerleştirme sonuçlarına göre lise kayıt işlemleri sona erdi.Bugün 16 Ağustos Saat 19:00′dan itibaren yedek sıralar tamamen netleşecek. 2013 SBS yedek sıra takibi, yedek kayıt hakkı öğrenme ve asil olarak kayıt hakkı kazanan öğrenciler için yedek sıra takibi e-okul'dan yapılacak.
BİLGİ:T.C Kimlik numaranızı ve okul numaranızı (başına 2013 yazarak) girerek yedek durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Öğrencilere ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir.
Yedek sıra durumu ve sonuçları için aşağıdaki linklere tıklayın.


https://e-okul.meb.gov.tr/SinavIslemleri/BasvuruIslemleri/OKSTERCIH/SNV08005.ASPX
http://oges.meb.gov.tr/

SBS kayıt süresinde sona gelindi. SBS asil ve yedek sıraları belli oldu.                     
Alexa Certified Site Stats for bugun.com.tr
Asıl listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler 12-16 Ağustos tarihlerinde kayıt yaptırmamaları durumda bu haklarını kaybedecek.
16 Ağustos'tan itibaren boş kalan kontenjanlara yedek listeden yedeklik sırası dikkate alınarak kayıt hakkı kazanan öğrenciler ilan edilecek.
Yapılan yerleştirmelerin sonucunda herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleştirilemeyen, yerleştirildiği halde kayıt yaptırmayan veya kayıt yaptırıp da daha sonra sildiren öğrenciler sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptırabilecek.
Yedek Listeden Öğrenci Yerleştirme ve Kayıt İşlemleri 
1-Yerleştirme işlemi yapılarak öğrencilerin asil ya da mülakat hakkı kazandıkları tercihleri belirlendikten sonra, herhangi bir tercihine yerleşen öğrencilerin yerleştikleri tercihten daha üstteki tercihleri ile herhangi bir tercihine yerleşemeyen öğrencilerin tüm tercihleri dikkate alınarak yedek yerleştirme yapılır.
Yedek yerleştirme sonucunda öğrenciler en fazla 3 tercihine yedek olabilir. Yedek yerleştirme yapılacak okulların kontenjan sayıları, asil kontenjan sayısının 3 katı alınarak belirlenecektir.
2-Yerleştirme işlemi tamamlandığında bazı öğrenciler hem asil hem yedek olarak, bazı öğrenciler sadece asil olarak ve bazı öğrenciler ise sadece yedek olarak tercihlerine yerleştirilmiş olabilirler. Bazı öğrenciler ise hiçbir tercihinde asil ya da yedek olamayabilir.
3-Yerleştirme sonuçları açıklandığında öğrencilerin “Sınav Sonuç Belgesi" nde, herhangi bir ortaöğretim kurumuna asil olarak yerleştirildiği okul var ise bu okulun bilgileri, yedek olarak yerleştirildiği okul/okullar var ise yedek okullar ve bu okulların kayıt dönemleri hakkında bilgiler bulunacaktır. Ayrıca veliler https://e­okul.meb.gov.tr adresindeki “Veli Bilgilendirme Sistemi” nden sürekli olarak bilgilendirilecektir. Bu nedenle velilerin belirtilen İnternet adresini yerleştirme takvimi boyunca takip etmeleri gerekmektedir.
4- OYP ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları 24 Ağustos 2013 tarihinde http://www.meb.gov.tr ve http://oges.meb.gov.tr adreslerinde ilân edilecektir.

Öğrenciler T.C. kimlik numarası ve okul numarasıyla sonuç bilgilerini sorgulayabilecektir.
Boşalan Kontenjanlara Öğrenci Yerleştirme ve Kayıt İşlemleri
Yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verilmesi işlemi, 26 Ağustos 2013 saat 17:00’ye kadar sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.
19–26 Ağustos 2013 tarihleri arasındaki yedek kayıt dönemi içerisinde yedek listeden kayıt hakkı kazanan sıradaki öğrencilerin ilanı her gün saat 19:00 da açıklanacaktır.
DİKKAT:
26 Ağustos 2013 saat 19:00'dan itibaren kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları  
29 Ağustos 2013 saat 17:00’ye kadar devam edecektir.
Yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler https://e-okul.meb.gov.tr internet sayfasından  ve SMS ile kayıt durumlarını takip edebileceklerdir.


<!-- Arama Motoru Kodu Başlangıcı -->
<script type="text/javascript" src="http://kayit.hitsaati.com/arama_motoru_kayit.js"></script>
<script type="text/javascript">
clientID=0;
createFrame();
</script>
<!-- Arama Motoru kodu sonu -->


0 yorum: